1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Koncepcyjna Toyota FT-Se – elektryczny samochód sportowy nowej generacji
5 grudnia 2023

Dwuosobowa sportowa Toyota FT-Se

Elektryczny samochód nowej generacji

Sportowa Toyota FT-Se z bateryjnym napędem elektrycznym to nowy koncepcyjny model marki. Auto zachwyca nisko osadzonym, szerokim nadwoziem i opływową sylwetką o dynamicznych liniach auta wyczynowego. Zastosowana tu lekkie, sportowe komponenty układu jezdnego, a także baterię trakcyjną nowej generacji. Zaawansowane technologie pozwalają spersonalizować właściwości jezdne i dostosować je do stylu życia kierowcy.

Toyota zaprezentowała swój nowy koncepcyjny pojazd z bateryjnym napędem elektrycznym – FT-Se (skrót od „Future Toyota Sports electric”). Jest to dwuosobowy sportowy model, który powstał dzięki doświadczeniu zdobywanemu na torach przez zespół TOYOTA GAZOO Racing. Charakteryzuje się świetnymi osiągami i niezapomnianymi wrażeniami z jazdy – bez emisji spalin! Stanowi ucieleśnienie wizji samochodów sportowych Toyoty neutralnych klimatycznie.

Smukłe, opływowe nadwozie Toyoty FT-Se o wysokości zaledwie 1220 mm przywodzi na myśl klasyczne samochody sportowe, które współtworzyły legendę Toyoty. Znaczna szerokość auta –1895 mm – sprawia, że nowy koncept jest mocno osadzony na drodze i przygotowany do szybkiego pokonywania zakrętów. Nadwozie o długości 4380 mm zostało wpisane w kształt trapezu i dopracowane pod kątem właściwości aerodynamicznych.

Uwagę zwraca nowoczesne, minimalistyczne wnętrze zbudowane wokół kierowcy. Przełączniki i kontrolki są intuicyjne w obsłudze, a nisko umieszczony wyświetlacz cyfrowych zegarów zapewnia bardzo dobrą widoczność. Nowo opracowane osłony kolan chronią nogi kierowcy przed wysokimi przeciążeniami, których można doświadczyć, ścigając się na torze.

Twórcy tego konceptu wykorzystali najnowsze technologie w dziedzinie elektryfikacji napędów oraz sztucznej inteligencji. Dzięki temu auto zyskało większą stabilność i precyzję prowadzenia oraz jeszcze lepsze osiągi.

Jednym z takich rozwiązań jest zastosowana tu bateria trakcyjna najnowszej generacji o dużej mocy i pojemności. Ma ona ogromny wpływ na sportowe osiągi modelu FT-Se. Jej kompaktowe wymiary – w połączeniu z lżejszym i mniejszym silnikiem i układem przeniesienia napędu – pozwoliły wynieść na nowy poziom typowe dla aut sportowych walory, takie jak siła hamowania, stabilność w zakrętach czy szybkość reakcji układu kierowniczego.

Nowy koncepcyjny model Toyoty został tak opracowany, by można go było ciągle udoskonalać, w tym m.in. poprzez aktualizacje oprogramowania samochodu. Co więcej, system operacyjny auta daje możliwość indywidualnego dostosowania funkcji samochodu do upodobań i stylu życia kierowcy, oferując wiele wygodnych funkcji.

Nowa Toyota FT-Se po raz pierwszy została pokazana 26 października na targach Japan Mobility Show 2023 w Tokio. Auto zadebiutowało razem z koncepcyjnym SUV-em nowej generacji Toyota FT-3e z bateryjnym napędem elektrycznym. Pojazdy te stanowią zapowiedź przyszłości motoryzacji opartej na najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie elektryfikacji napędów i sztucznej inteligencji, dzięki którym samochody zyskają zupełnie nowe możliwości i wniosą nowe wartości do życia użytkowników.